zahradnydizajn

Francúzka a talianská záhrada

Francúzska záhrada

Francúzska okrasná záhrada, tiež nazývaná jardin à la française, je štýl záhrady založený na symetrii a na princípe uloženia, ktoré má vyjadrovať nadravenosť nas prírodou. Tento druh dosiahol svoj vrchol v 17. storočí s tvorbou záhrad vo Versailles, určených pre Ľudovíta XIV, záhradným architektom André Le Nôtre. Tento štýl bol široko kopírovaný ďalšími dvormi Európy. Využívajú sa v nej hlavne stromy, menej kvety a aj prvky architektúry ako sú fontány.Talianská záhrada


Talianska záhrada sa v období renesancie stala novým štýlom, ktorý sa objavil v neskorom 15. storočí vo vilách v Ríme a vo Florencii. Je inšpirovaný klasickým ideálom poriadku a krásy a určené pre potešenie z pohľadu do záhrady a na krajinu mimo nej, pre rozjímanie, a pre potešenie z pamiatok, zvukov a vône záhrady.
V neskorej renesancii sa záhrady stali väčšie, veľkolepejšie a viac symetrické a boli naplnené fontánami, sochami, jaskyniami, vodnými orgánmi a ďalími funkciami určenými na potešenie svojich majiteľov, pobavenie a ohromenie návštevníkov. Štýl bol napodobnený v celej Európe a ovplyvnil záhrady francúzskej renesancie a anglické záhrady.
Komentáře k článku.

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok